Turizm istişare toplantısı

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası turizm ve yemek sektöründe hizmet veren üyeleri ile Belediye Başkanı Sayın Cafer ÖZDEMİR’i bir araya getirdi.

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası turizm ve yemek sektöründe hizmet veren üyeleri ile Belediye Başkanı Sayın Cafer ÖZDEMİR’i bir araya getirdi.

Açılış konuşmasını Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRLANGIÇ yaptı.

KIRLANGIÇ konuşmasında; Şehrimizin tarımından sanayisine, ticaretinden turizmine kadar her sektörde çalışmalar yaptık, komisyonlar kurduk ve eğitimler verdik. Fakat turizm sektörü ilimiz için lokomotif sektörlerden bir tanesidir.

Amasya’da turizm alanında güzel bir sinerji oluşturuldu. Kurumlar arasında ortak turizm yatırımları hız kazandı. Mesela Odamız ile Amasya Belediyesi birlikteliğinde odamıza ait arsa üzerine belediyemiz tarafından Şeyh Hamdullah Hat Müzesi inşa edilerek ilimiz turizminin hizmetine sunulacak.

Yalnızca turizm konusunda değil, konu ne olursa olsun, kendisine ulaştığımızda Amasya’ya hizmet adına bizlerden yardımını ve desteğini esirgemediği için belediye Başkanımız Sayın Cafer ÖZDEMİR' e huzurlarınızda bir kez daha kendisine teşekkür etmek istiyorum.

Biz Amasya Ticaret ve Sanayi Odası olarak turizmde ne gibi çalışmalar yaptık; bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum:

8. Ticaret ve Sanayi Şurasında Başbakanımıza sunduğumuz, turizmde ilimiz için farklı bir teşvik sistemi uygulaması olması gerektiği ve Merzifon – İzmir uçuş seferlerinin eklenmesi gerekliliği ile ilgili taleplerimizin takipçisiyiz.

Bunların dışında gerek turizm sektörü temsilcilerimizin ihtiyaçları gerekse ilin tanıtımı içinde çeşitli faaliyetler yaptık. İlimizin turizm temsilcilerini dünyanın en büyük turizm fuarı Berlin ITB fuarına götürdük, yine turizm sektörü için önemli bir konu olan kalifiye eleman ihtiyacı ile ilgili bir Avrupa Birliği Projesi hazırladık. İlk etabı geçen projemiz için ikinci etap sonuçlarını bekliyoruz.

İlin tanıtımı noktasında ise gerek yazılı basın gerekse görsel medya araçlarını kullanıyoruz. Kanal 24 de yayınlanan Konuşan Ekonomi programına, Kanal 7 yayınlanan Gündüz Gece programına, Kanal A televizyonunda yayınlanmakta olan Ekoshow programına konuk olduk Amasya’mızın tanıtımını yaptık. Ayrıca 11 ulusal basın temsilcisini ilimizde ağırlayarak 10 gün boyunca tüm yazılı ulusal basında ilimizin haberlerinin tam sayfa yer almasını sağladık.

Biz Oda olarak turizm sektörü için önemli atılımlarda bulunduk. Ama eminim ki daha da yapabileceğimiz şeyler vardır. Bugün de burada bir arada olmamızın sebebi işte bu. Düşüneceğiz, konuşacağız ve şehrimiz için ortak akılda buluşacağız. “ diyerek sözü sektör temsilcilerine bıraktı.

Sektör temsilcileri tek tek söz hakkı alarak görüş ve önerilerini söylediler. En son söz alan Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR sektörle ilgili yapılan ve yapılacak olanlar ile ilgili bilgi verdi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından istişare toplantısı sona erdi.

30 Mayıs 2016 Amasya- TurizmYÜKLENİYOR