Amasya Üniversitesi III. geleneksel pilav gününde buluştu

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz, bu yıl üçüncüsü düzenledikleri 'III. Geleneksel Pilav Günü'yle 2017-2018 akademik yılına 'merhaba' dedi.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz, bu yıl üçüncüsü düzenledikleri 'III. Geleneksel Pilav Günü'yle 2017-2018 akademik yılına 'merhaba' dedi.Öğrenciler ile akademik ve idari personelin tanışması, kaynaşması amacıyla yapılan programa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan, Genel Sekreter Hasan Özyurt, Genel Sekreter Yardımcısı Çetin Alpaslan'ın yanı sıra çok sayıda personel ve öğrenci katıldı. İlk pilav Yüksek okulMüdürü Ünsalan tarafından Genel Sekreterimiz Hasan Özyurt’a ikram edildi.

Yüksek OkulMüdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Ünsalan; ''Aşçılık Programı öğrencilerimiz Pilav Günü için gerekli malzemenin siparişini verip, pişirip servisini de yapıyorlar. Bu onların özgüvenini geliştirirken mezuniyet sonrası iş hayatına yönelik de bir ön hazırlık oluyor. Yaklaşık bin kişiye yetecek pilavı uygulamamutfağımızda hijyenik koşullarda hazırladık. Pilav Günü gibi sosyal etkinliklerimizle öğrencilerimizin tanışıp kaynaşmasını sağlıyoruz.''dedi.

III. Pilav Gününde öğrenciler ve personel pilav ikramı sonrası müzik eşliğinde dans edip eğlendiler.

29 Eylül 2017 Amasya- Eğitim


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Amasya Kent Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Amasya Kent Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

YÜKLENİYOR